Uber, Bolt – Podwyżki cen przejazdów nawet o 60%

Koniec tanich przewozów.

Uber i Bolt podnoszą ceny. Do połowy czerwca tego roku aplikacje te były ikonami najtańszych przejazdów samochodem osobowym. Przewóz osób momentami był tak tani, że cena za przejazd samochodem osobowym równała się z cenami transportu publicznego takimi jak tramwaje czy autobusy. Niestety “dobre czasy się skończyły”, 18 czerwca 2021 roku kierowcy aplikacji Bolt zostali poinformowani o podwyżce cen za przejazd. Jeszcze tego samego dnia platforma Uber zareagowała na podwyżkę cen aplikacji Bolt również podnosząc stawki.

Podwyżki były nieuniknione

Ceny w aplikacjach przewozowych nie uległy podwyżce od 2016 roku. Jak do tej pory, w większości miast (ceny różnią się w zależności od miasta) w Polsce podstawowa opłata wynosiła 1,30 zł / km, a w stolicy gdzie kursów realizowanych jest najwięcej było to zaledwie a 1,00 zł / km (po obniżce cen z września 2019 r, źródło: uber.com).

W tym czasie wiele się zmieniło, rok 2016 był dobrym czasem dla kierowców – ceny paliwa (95) w tamtym roku nie przekroczyły 5 zł za litr. Jednak od tamtej pory obserwujemy stały wzrost cen, co znacząco pogarszało zarobki kierowców. Jednak rosnące ceny paliw to nie wszystko, wraz z nowymi podatkami wprowadzanymi przez rząd znacząco wzrosły również ceny podstawowych artykułów niezbędnych do życia.

Źródło: bankier.pl

Powiększające się koszty życia w Polsce nikogo już nie dziwią, ostatnią cegiełkę dołożyła jednak rosnąca inflacja. Według portalu bankier.pl inflacja w Polsce osiągnęła już 4,40% i stale rośnie.

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w czerwcu 2021 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku wzrosły 4,4 proc. – wynika z komunikatu Głównego Urzędu Statystycznego.

Źródło: bankier.pl

Logicznym więc był fakt, że ceny przewozów na aplikacjach prędzej czy później również zostaną podniesione. Mimo to, aż do połowy czerwca 2021 roku ceny przejazdów aplikacji Uber i Bolt stały niczym zamrożone w miejscu. Znamy tego powód.

Wojna o kierowcę

Obie firmy borykają się z deficytem kierowców – przynajmniej w niektórych miastach. Taka sytuacja korzystnie wpływa na sprawy kierowców (w tym również ich zarobki), rozpoczęła się bowiem pierwszy raz w historii rynku wojna nie o klienta, a o kierowcę.

O kierowców w pierwszej kolejności zadbał Bolt.

Popołudniem 18 czerwca kierowcy aplikacji Bolt otrzymali wiadomość e-mail oraz SMS z informacją o podwyżce cen za przejazd. Początkowo podwyżka miała być niewielka i podskoczyć z 1,30 zł do 1,56 zł / km. W całej sieci oraz na Facebook’owych grupach kierowców zawrzało – z pewnością były to najlepsze wieści od czasu zakończenia 3 fali pandemii.

(…) od dziś cena za kilometr przejazdu Boltem jest o 20% wyższa niż u konkurencji. To 1,56 PLN/km w porównaniu do zaledwie 1,3 PLN/km.

Reakcja Ubera była natychmiastowa.

Jeszcze tego samego dnia, a więc 18 czerwca 2021 r. Uber odpowiedział tym samym zabiegiem – podniósł stawki w całej Polsce wysyłając przy tym komunikację do swoich kierowców.

Mamy dla Ciebie dobrą wiadomość. Zmieniamy ceny za kilometr – podstawowa stawka na UberX będzie wynosiła nawet do 1.50 PLN, a w godzinach szczytu nawet 1.72 PLN (plus ewentualne mnożniki oraz dodatkowa stawka za każdą minutę przejazdu)! 

Bolt poszedł o krok dalej.

Cztery dni później (22 czerwca 2021 r.)  kierowcy aplikacji Bolt ponownie otrzymali dobre wieści. Po wnikliwych analizach firma postanowiła podnieść stawki ponownie, tym razem do 2,00 zł / km.

Dzisiaj idziemy o krok dalej — i podnosimy ją o kolejne 28%. Tym samym cennik na  Śląsku to teraz 2,00 PLN / km (…)

Uber spasował? Nie do końca.

Mimo, że Uber tym razem nie wyrównał stawek do tych Boltowskich, to ostatecznie podniósł kilometrówkę do 1,70 zł / km w usłudze podstawowej (Uber X). Rozpoczęła się natomiast druga faza wojny – wojna bonusami, obniżaniem prowizji i innymi mechanikami zwiększającymi przychód kierowcy.

Na ten przykład Uber zaprojektował program zadań, za które kierowca mógł obniżyć prowizję z 25% do nawet 2%! Program trwa nadal i jest bardzo atrakcyjny dla kierowców. Zasady są proste: wykonaj 20 kursów w danym tygodniu, a obniżymy Twoją prowizję do 5%, wykonaj 30 kursów w tygodniu, a prowizja wyniesie 2%.

W ten sposób Uber zrezygnował z części swojego dochodu na poczet kierowcy.

Bolt nie został dłużny – kontynuował bowiem swoje (nieco prostsze) bonusy, np.: wykonaj 3 przejazdy w określonych godzinach, otrzymasz dodatkowe 40 zł.

Uber i Bolt - przejazdy droższe w weekendy

Obie aplikacje (w pierwszej kolejności wprowadził to Uber) wprowadziły również wyższe stawki w godzinach najwyższego zapotrzebowania (stałe, wyższe stawki, nie licząc mnożników). Od teraz w weekendy (w nocy) stawka za kilometr jest o 15% wyższa niż w tygodniu na obu aplikacjach.

Podsumowanie

Era tanich przewozów minęła (raczej bezpowrotnie). Aktualnie za usługę przewozu zapłacimy w tygodniu (średnio) 1,70 zł / km w przypadku Ubera oraz 2,00 zł / km w przypadku Bolta. Ceny różnią się w zależności od miasta – Warszawa wciąż pozostaje najtańszym pod względem cen przewozu miastem. Ceny podlegają również zmianą w przypadku godziny (weekendowe nocki) oraz w przypadku występowania mnożników.

Dlaczego Uberowi i Boltowi tyle zajęło podniesienie cen przewozów?

Odpowiedź jest bardzo prosta – zacięta walka ceną o klienta pomiędzy firmami nie pozwalała na podniesienie stawek. Przy dużej dostępności chętnych kierowców nie było z tym problemu. Gdyby jednak któraś z aplikacji podniosłaby ceny wcześniej, to mogłaby stracić klientelę, gdyby konkurent również nie podniósł stawek. Punktem zapalnym był moment, w którym mogło dojść do sytuacji, gdzie klientów nie miałby kto wozić – kierowców zrobiło się bowiem znacznie mniej niż wcześniej, a analiza wskazywała na tendencję malejącą – należało więc utrzymać aktualnych kierowców i przyciągnąć nowych.

guest
7 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Gumwno

A miało być tak pięknie 😀 Firemki najpierw wpadły do PL, rozwaliły rynek, napisały sobie ustawę i o zgrozo nikt nie chce wozić ludzi za 1/3 stawki. A ludzie… Ludzie nie potrafią liczyć i księżniczki z księciuniami rozsiadajacy się na tyłach Fabii, którą prowadzi Ukrainiec, uważają że taksówka jest za droga – otóż nie, po prostu nie stać ich na taksówkę i powinni wybrać opcję komunikacja miejska.

[…] Uber, Bolt – Podwyżki cen przejazdów nawet o 60% […]

jan

będę korzystał bardzo bardzo rzadko, w tych cenach to mega drożyzna

[…] Uber, Bolt – Podwyżki cen przejazdów nawet o 60% […]

sssss

no i co dziamdziaki co tak cieszyliscie sie na tanie przejazdy!!!
miało być tak pieknie – jazda prawie za darmo niby
a tymczasem konkurencja już wygryziona i pozosatał wam sruber i srolt

[…] Uber, Bolt – Podwyżki cen przejazdów nawet o 60% […]

[…] Uber, Bolt – Podwyżki cen przejazdów nawet o 60% […]