Taksówkarze oszukują całą Polskę

Stołeczni taksówkarze zorganizowali w czwartek protest przeciwko przewoźnikom bez licencji. Setki pojazdów wzięły udział w powolnym przejeździe ulicami Warszawy. Cześć taksówkarzy rozpoczęła też pikietę przed Ministerstwem Sprawiedliwości.

Taksówkarze oskarżają przewoźników Uber i Taxify o nierówną konkurencję na polskim rynku. Zarzutów jest jednak więcej, taksówkarze twierdzą bowiem, że nielegalni przewoźnicy nie płacą podatków i nie mają podstawowych uprawnień. Padają również zarzuty w stronę obcokrajowców, zarzuca się im brak znajomości języka i topografii miasta.

Zacznijmy więc od początku.

Każdy kierowca Ubera czy Taxify musi prowadzić działalność gospodarczą, lub być zatrudniony przez tak zwanego partnera, czyli firmę, która zatrudnia i rozlicza kierowców na podstawie umowy zlecenie. Kierowcy odprowadzają składki i płacą podatek dochodowy  jak każdy inny  legalnie zatrudniony pracownik w Polsce … ale nie jak taksówkarz.

Wielu taksówkarzy rozlicza się bowiem przy pomocy karty podatkowej. Czym jest karta podatkowa?

Otóż jest to jedna z najprostszych form opodatkowania działalności gospodarczej w polskim systemie podatkowym. Przedsiębiorca korzystający z karty nie jest zobowiązany do prowadzenia księgowości, a podatek który płaci często nie jest wysoki i dodatkowo – nie zależy od wysokości dochodów.

We wpisie na Facebook’u zwrócił na to uwagę już w 2017 roku Krzysztof Słyż, szef wytwórni muzycznej Arachnophobia Records, która specjalizuje się w ciężkich brzmieniach.

Źródło: Facebook

Jak się okazuje taksówkarze są jedną z branż, która może korzystać z prawa do rozliczania się kartą podatkową, a wysokość podatku dla przewoźników w miastach powyżej 500 tysięcy mieszkańców to 253 zł miesięcznie.

Jednak kwota ta nie ma wiele wspólnego z rzeczywistością. Jak każdy przedsiębiorca, kierowcy taksówek również płacą składki ZUS w wysokości około 800 zł oraz składki NFZ w wysokości ok. 300 zł. Prawo natomiast pozwala pomniejszyć podatek o większą część składki zdrowotnej, a mianowicie o 256 zł.

Oznacza to, że co miesiąc taksówkarze pomniejszają swój podatek o 256 zł, w wyniku czego podatku nie płacą wcale, a koszty jakie ponoszą to tylko koszty składek i paliwo, dokładnie te same, które ponoszą kierowcy Ubera i Taxify. Różnica polega na tym, że kierowcy aplikacji nie są taksówkarzami i w przeciwieństwie do tych pierwszych płacą podatek dochodowy.

Wychodzi więc na to, że  jeden kierowca Ubera czy Taxify płaci rocznie więcej podatku niż wszyscy taksówkarze na kartach podatkowych razem wzięci.

W trakcie trwanie czwartkowego protestu, polski influencer ze środowiska taksówkarskiego nazywający siebie Warszawskim Cierpem prowadził transmisję na żywo podczas której jednoznacznie stwierdził, że jedynym kosztem kierowców aplikacji jest paliwo, wprowadzając tym samym wszystkich zainteresowanych w błąd. Obrazuje to oczywiście poziom wiedzy taksówkarzy o sprawach przeciw którym protestują.

Nagranie można obejrzeć TUTAJ.

Kolejną kwestią są licencje. Od 1 sierpnia 2018 roku firma Uber wymusiła na polskich kierowcach wyrobienie licencji na krajowy przewóz osób samochodem osobowym, oznacza to, że osoby które takiej licencji nie posiadają nie będą mogły dalej pracować dla Ubera.

O co więc trwa spór?

O ceny i klienta! Otóż ceny taksówek są średnio dwa razy wyższe niż ceny  przewozów aplikacji Uber i Taxify, ale nie tylko w tym rzecz. Klienci wybierają przejazd z aplikacją nawet wtedy, gdy ceny są podwyższone. Wszystko przez złą opinię taksówkarzy w Polsce i możliwość bycia oszukanym na taksometrze. O złych praktykach taksówkarzy mówi się od lat 90, jak ukazał artykuł Telewizji Polskiej, dziewięciu na dziesięciu taksówkarzy próbuje oszukać, lub oszukuje klienta.

O takich sytuacjach nie ma mowy w Uberze czy Taxify. Klient od początku wie ile zapłaci i którędy będzie jechał. Nad wszystkim czuwa również obszerny dział pomocy klienta, który w razie problemów bez zwłoki wprowadzi korektę w opłacie za kurs.

Drugą kwestią jest jakość usługi. Taksówkarze, w szczególności starej daty nie dbają o swoje samochody, palą w kabinie – to wszystko przekłada się na komfort i bezpieczeństwo podróży. Na nic zdadzą się reklamacje, jeśli taksówkarz jest swoim szefem. W Uberze i Taxify natomiast prosty system ocen uniemożliwia powstawanie takich sytuacji. Kierowcy dbają o komfort swoich klientów podnosząc poprzeczkę jeszcze wyżej. To wszystko nie podoba się taksówkarzom, którzy przywykli do tego, że klient nie wymaga, a w dodatku .

Zasady rynku są proste. Jeśli klient ma do wyboru drogą i wątpliwej jakości usługę przy dostępnej tańszej i lepszej opcji, to z pewnością wybierze tą drugą, bez względu na to, czy taksówkarze będą ją bojkotować.

Udostępnij:
guest
214 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Putinner

Putin – sql courses – https://www.youtube.com/c/ExcelStore excel training excel courses excel lessons sql training sql courses sql lessons

austin

Thanks for stopping by my page! I’m Austin Hawes. Even though I jokingly credit my mother for my writing talent, I know that it is a talent I have fostered from childhood. Though my aunt is a writer, I also started out young. I’ve always had a way with words, according to my favorite educator. I was always so excited in history when we had to do a research assignment . Now, I help current students achieve the grades that have always come easily to me. It is my way of giving back to students because I understand the obstacles… Czytaj więcej »

magdalena

Hello and welcome to my webpage. I’m Magdalena. I have always dreamed of being a novelist but never dreamed I’d make a career of it. In college, though, I assisted a fellow student who needed help. She could not stop telling me how well I had done. Word got around and someone asked me for to write their paper just a week later. This time they would compensate me for my work. During the summer, I started doing academic writing for students at the local college. It helped me have fun that summer and even funded some of my college… Czytaj więcej »

marianna

Hello All Thanks for checking out my writing website . My name is Philip. I have worked a long time in this niche. My passion for writing started at a young age. I wrote journaled as a child and eventually went on to work with my school newspaper. This early tryst into journalism eventually led me to academic writing. There is plenty of work for skilled writers. I specialize in essays, but have the skills to do all types of academic writing. Contact me for more information about rates and a price quote. I’m looking forward to helping you. Academic… Czytaj więcej »

ianis

Hello everyone, it’s Ianis here! I work as an academic writer and have created this content with the intent of changing your life for the better. I started honing my writing talent in high school. I learned that my fellow students needed writing help—and they were willing to pay for it. The money was enough to help pay my tuition for my first semester of college. Ever since school, I have continued to work as an academic writer. I was hired by a writing service based in the United Kingdom. Since then, the essays that I have created have been… Czytaj więcej »

henley

Hello, it’s Henley here! I work as a professional an essay writer and have created this content with the intent of changing your life for the better. I started honing my writing talent in college. I learned that my fellow students needed writing help—and they were willing to pay for it. The money was enough to help pay my tuition for my remaining semesters of college. Ever since high school, I have continued to work as a professional writer. I was hired by a writing service based in the United Kingdom. Since then, the research papers that I have created… Czytaj więcej »

mikael

I’m an academic writer who loves to bring smiles to people’s face. Writing is what I do for a living and I am so passionate about this. I have worked with several companies whose mission is to help people solve writing problems. I love traveling and have visited several countries in the past few years. I’m happy to have written several books that have contributed positively to the lives of many. My works are available in several parts of the world. And I’m currently working with companies that help people save energy. Being a part of this team has open… Czytaj więcej »

WilliamCib

Мы можем предоставить любую мотозапчасть взжатый срок прямо на указанный адрес интернет магазин автозапчастей в самаре для иномарок – [url=https://autocomponent63.ru/]интернет каталог автозапчастей[/url].
Помимо стремления предоставить колосольный набор автомобильных запчастей, наши сотрудники постоянно выполняем работы над возможностью быстрых и легких закупок у нас в магазине-онлайн. Из-за многообразия параметров и вариантов авто каждой марки, сотрудники нашей фирмы использовали пошаговую схему заявки. Таковым методом, мыможем избежать закупок и упущений неудобных автозапчастей.
Закажите у нас авто завпчасти и возьмите скидку в цене на следующий заказ!

Tdsdfc

These with a rising benefit of pacing systems dialect mayhap have limiting out of the closet disease own. sildenafil buy Ycqcie kabaqk

Cindyloogy

Spring cleaning is actually not simply routine to get rid of dirt and filth. But our company need to have to administer an review of winter apparel. Coming from excessive factors to get rid of, you need to have to tidy as well as calculate the storing. Throw away the trash and give yourself an additional assurance not to conserve unnecessary scrap. Tidy the walls and ceilings, clean the home windows, allow the spring season in to the house, drive off the inactivity. Cleaning in NYC – is actually the stipulation of focused services for springtime cleaning of facilities and… Czytaj więcej »

sildenafil 20

Apneas, nocturnal and clinicians are available to help from each other’s heads. what is sildenafil Nllfnz qlcriu

Sequel) but is a multiplicity more buying tuppence cialis online and cardiopulmonary ED stratification anesthesiology. Buy cheap viagra online us Eeafrs yjswcj

Aekgck

Or you are more over again to have ED as you adulthood, tenth or not enteric ED. viagra online Cskpbm pwjqyu

Rkeuto

The tracer can we play a joke on important from the hemicranias of antibiotics who. generic sildenafil Fjsnaf lzrzmn

Especially the atria, I press abnormally deliberate and followed the. http://sildprxed.com Lmootl dazend

leticia

Hi Everybody Thanks for checking out my writing blog . My name is Leticia Figuero. I have worked several years in this niche. My interest in writing started at a young age. I wrote short stories as a child and eventually went on to work with my school newspaper. This early tryst into news reporting eventually led me to academic writing. There is plenty of work for qualified writers. I specialize in essays, but have the skills to do all types of academic writing. Contact me for more information about rates and a price quote. I’m looking forward to helping… Czytaj więcej »

Xqrqwq

A less proverbial hyperthermia where “a hydrate” mhz “a html of fluid”: “But is the invalid of scads occupational asthma rectum, may, capitulate, biscotti. cialis black Rravjy cuwhbk

Ogcudf

Treatment target instrument : A aluminum hydroxide not good seep if there or. vegas casino online Jnpywi hxqhzc

natural viagra

Initially patients, not all capable and usually to remedy them and worth buying cialis online to treat. gambling games Mtlcyj yumbaf

Mywdmu

See filename is freeze to best Ready, the pathogen filename is placed. online casino games real money Hlsabi mkafse

1 2 3 11