Lubin – interwencja policji zakończyła się śmiercią 34-latka. W mieście trwają zamieszki.

Interwencja Lubińskich policjantów zakończona śmiercią 34-latka. W mieście toczą się zamieszki.

W piątkowy poranek 6 sierpnia ok. godziny 6:00 Lubińscy mundurowi interweniowali w sprawie mężczyzny, który miał być pod wpływem narkotyków i rzucać w okna mieszkańców kamieniami. Patrol składający się z 4 policjantów wdał się w szarpaninę z podejrzanym próbując go obezwładnić, jednak po kilku minutach interwencji mężczyzna przestał się ruszać.

Na miejsce przyjechała karetka pogotowia, która zabrała mężczyznę do szpitala. Jak się okazało – 34 latek zmarł, a okoliczności jego śmierci są niejasne.

Reporterom Polsat News udało się dotrzeć do rodziny zmarłego:

“Przyjechała policja, obezwładnili go, trwało to 30 minut, przez ten czas go męczyli, przyjechała karetka i dalej wersje są różne. Jedni twierdzą, że zmarł w karetce, inni że po dwóch godzinach w szpitalu. Po rozmowie z panią na SOR stwierdzili, że przywieźli zwłoki. To był bezproblemowy człowiek, zero agresji. To on się bał, był przestraszony jak człowiek na niego huknął. Rzucili go jak zwłoki, jak świniaka nieżywego. 25 minut go dusili kolanem, ręce powyginane, chłopak 65 kg ważył, a czterech policjantów”

Źródło: Polsat News

Do sieci trafiło nagranie, na którym czwórka policjantów obezwładnia podejrzanego. Mieszkańcy Lubina są wściekli – uważają, że to policjanci udusili mężczyznę. W niedzielę wielu mieszkańców wyszło na ulicę i ruszyło pod komendę policji gdzie doszło do zamieszek. Komenda została obrzucona kamieniami, jajkami i butelkami, w budynku powybijano szyby, nie obyło się również bez agresji w stronę policjantów.

Jak podaje RMF FM ponad 40 osób zostało zatrzymanych, wystosowano wobec nich zarzuty uczestnictwa w nielegalnym zgromadzeniu, uszkodzenia mienia i naruszenia nietykalności cielesnej funkcjonariuszy.

Nagranie z tragicznej interwencji:

Źródło: Youtube.com

W sprawę śmierci 34-latka mocno zaangażował się poseł Koalicji Obywatelskiej z okręgu legnickiego – Piotr Borys. Jak komentuje na swoim koncie Twitter:

Zamieszek i eskalacji można było uniknąć, gdyby mediatorzy z @PolskaPolicja podjęli rozmowy. Początek tej manifestacji nie zapowiadał tak poważnych ataków i agresji.

Poseł jest w kontakcie z rodziną zmarłego. Złożył również w tej sprawie interpelację.

“Rodzina wszystko mi wyjaśniła. Bartek miał problemy z narkotykami, ale poddał się leczeniu. W ostatnim czasie był spokojny. Poprosiłem o pomoc psychologiczną dla rodziny zmarłego, bo przeżywają teraz ciążki czas”
 
“Widziałem taki film, który policja próbowała odebrać rodzinie zmarłego. Uważam, że tym bardziej prokuratura powinna przyjrzeć się wnikliwie tej sprawie i ustalić, czy nie doszło do przekroczenia uprawnień” – Mówił poseł Piotr Borys w wywiadzie dla Dziennika Zachodniego.

Źródło: Dziennik Zachodni

Do sieci trafiają kolejne nagrania z protestów, sytuacja staje się coraz bardziej napięta i niebezpieczna.

Nagranie z protestów w Lubinie:

Źródło: TikTok

guest
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments

[…] Lubin – interwencja policji zakończyła się śmiercią 34-latka. W mieście trwają zamieszk… […]