Kolejny atak hakerski na serwery Ubera?

Aplikacja Uber uległa awarii, tysiące poszkodowanych klientów oraz kierowców straciło dostęp do aplikacji na kilka godzin. Przyczyny awarii są nadal niejasne, jednak podejrzewa się kolejny atak hakerski na serwery Ubera. 

W nocy z 10 na 11 grudnia 2018 roku system Ubera uległ kilku-godzinnej awarii. Aplikacja nie działała zarówno od strony klientów jak i kierowców, a jej przyczyny są bliżej nieokreślone. Wiemy jednak, że awaria miała zasięg globalny, o czym donosi detektor awarii aplikacji downdetector.com

Klienci na całym świecie nie mogli zamówić przejazdu przez kilka godzin, wielu klientów zostało również obciążonych przejazdami, które się nie odbyły. Kierowcy natomiast nie mogli znaleźć swojej pozycji na mapie, ani ingerować w rozpoczęte kursy, co spowodowało setki konfliktów między pasażerami a kierowcami. 

Na domiar złego doszło do swego rodzaju wycieku danych, przez pewien czas kierowcy kontaktując się z pasażerem widzieli jego numer telefonu i odwrotnie. W normalnym trybie wszystkie rozmowy realizowane są przez centralę Uber i zapisywane w chmurze – chroniąc tym samym prywatność kierowców jak i pasażerów aplikacji.

Media społecznościowe huczą od postów na temat kłopotów z aplikacją Uber. Kierowcy żalą się na swoich prywatnych profilach, wielu z nich miało kilku godzinną przerwę w pracy, co uniemożliwiło im dalszą możliwość zarobku, wielu twierdzi również, że Uber to ich jedyne źródło utrzymania, a kilku godzinna przerwa w pracy odbije się na ich dochodach. Nie wiadomo ile wynoszą straty wynikające z awarii systemu, Uber prosi o cierpliwość.

Warto też zaznaczyć, że w ostatnich dniach firma Uber została ukarana grzywną w wysokości 492 mln USD za incydent z przed dwóch lat, gdzie w wyniku ataku hakerskiego metodą credential stuffing z serwerów Ubera wykradziono dane ponad 2,7 mln klientów oraz informacje dotyczące ponad 82 tyś. kierowców z całego świata.

Uber od początku istnienia był godnym uwagi celem dla wirtualnych przestępców, jednak o tym, czy wczorajsza awaria była kolejnym atakiem hakerskim dowiemy się zapewne w najbliższych dniach.

Udostępnij:
guest
12.8K komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
trackback
trackback

big win vegas slots https://candylandslotmachine.com/

trackback

free vegas world slots https://pennyslotmachines.org/

trackback

penny slots free online https://slotmachinesworld.com/

trackback

free slots 777 three rows https://slotmachinesforum.net/

trackback

hit it rich slots https://slot-machine-sale.com/

trackback

quick hit slots free coins https://beat-slot-machines.com/

trackback

free slots vegas world https://download-slot-machines.com/

trackback

free slots real cash https://411slotmachine.com/

trackback

vegas world slots free https://www-slotmachines.com/

trackback

las vegas world free slots https://slotmachinegameinfo.com/

trackback

dissertation timelines https://buydissertationhelp.com/

trackback

dissertation proposal writing uk https://dissertationwriting-service.com/

chicago citation dissertation https://help-with-dissertations.com/

trackback

uk dissertation writing help online https://mydissertationwritinghelp.com/

trackback

dissertation literature review example https://dissertations-writing.org/

trackback

uchicago dissertation office https://helpon-doctoral-dissertations.net/