
Zmiany w ustawie o transporcie drogowym
Nowelizacje Ustawy o transporcie drogowym z 2020 roku dotyczące przewozu osób taksówką pozwoliły zalegalizować przewóz osób wykonywany przy pomocy aplikacji takich jak Uber czy Bolt. Dzięki zmianom w ustawie każdy kierowca aplikacji mógł wystąpić o licencję taksówkarską lub jej wypis w celu legalnego realizowania przewozu osób jednocześnie bez konieczności wyposażania swojego pojazdu w taksometr.
Rząd zawarł w ustawie wiele poprawek, a jedną z nim był warunek dla pośredników (Uber, Bolt, Free Now), który mówi o tym, że firmy przekazujące zlecenia powinny być zarejestrowane w Polsce oraz odprowadzać podatek VAT od swoich usług.
Zmiany w rozliczeniach Uber
W związku z wymogiem zmienionej ustawy firma Uber 1 października 2020 zmieniła sposób rozliczania podatków rejestrując swoją spółkę w Polsce. Od 1 października 2020 od prowizji aplikacji Uber był pobierany podatek VAT 23%. Niestety nowy podatek został przeniesiony na kierowcę – prowizja Ubera nie uległa zmianie, wciąż wynosi 25%, jednak jest to kwota netto i należy do niej doliczyć 23% podatku VAT.
Mamy więc do czynienia z 25% prowizją oraz 23% podatkiem VAT od tej prowizji, co sumarycznie daje potrącenia w wysokości ok ~31% od każdego przejazdu kierowcy. Możemy pokusić się więc o stwierdzenie, że prowizja brutto (faktyczny koszt kierowcy) wynosi w Uberze właśnie ~31%.
Bolt również na polskiej spółce
Największy konkurent Ubera – firma Bolt korzystając z luki prawnej mogła przez pewien czas opóźnić przejście na polską spółkę, jednak nie spodobało się to Ministerstwu Finansów.
20 maja 2021 roku Ministerstwo Finansów wydało ostrzeżenie – komunikat do podmiotów wykonujących działalność w zakresie pośrednictwa przy przewozie osób, które dotyczyło między innymi właśnie Bolta.
Niedługo później (w lipcu tego roku) Bolt ogłosił, że przechodzi na polską spółkę, co wiąże się ze zmianami w dotychczasowych rozliczeniach kierowców.
Co to oznacza dla kierowców?
Jedyną niewiadomą jest kwestia 23% podatku VAT od prowizji Bolta, która może (choć nie musi) zostać przeniesiona na kierowcę – tak samo jak w przypadku aplikacji Uber. W takim wariancie prowizja netto Bolta również nie ulegnie zmianie i będzie wynosić 22%, natomiast faktyczna kwota brutto prowizji (koszt kierowcy) wyniesie ok ~27%.
Na koniec dodamy tylko, że wbrew komunikacji, w Polsce nie istnieje podatek VAT o stawce 3%.
Lubin – interwencja policji zakończyła się śmiercią 34-latka. W mieście trwają zamieszki.
Fot.: Śląska Policja Interwencja Lubińskich...
Relacja naocznego świadka w sprawie przejechania 19-letniej mieszkanki Świętochłowic
Fot.: Śląska Policja Relacja naocznego...
Kierowca autobusu celowo przejechał grupę ludzi. Zginęła nastolatka.
Makabryczny wypadek w Katowicach. Kierowca...
[…] Bolt – podatek VAT: wyjaśnienie […]
Zapraszamy do komentowania.
[…] Bolt – podatek VAT: wyjaśnienie […]
[…] Bolt – podatek VAT: wyjaśnienie […]
[…] Bolt – podatek VAT: wyjaśnienie […]